Dom i firma zasilane słońcem

Dom i firma zasilane słońcem

Dom i firma zasilane słońcem. Sprawdzamy, co można zyskać dzięki fotowoltaice.

Energia słońca jest całkowicie darmowa i możesz z niej korzystać prawie bez żadnych ograniczeń. Dlaczego nie użyć jej do ogrzania domu, wody czy wytwarzania prądu na potrzeby firmy czy gospodarstwa? Baterie słoneczne wykorzystywane są z powodzeniem do zasilania budynków przemysłowych, gospodarstw rolnych i domów jednorodzinnych. Koszty instalacji baterii nie muszą wcale być wysokie, w przeciwieństwie do zysków, jakie można dzięki nim osiągnąć.

Kto może samodzielnie produkować prąd?

Z takiej możliwości mogą skorzystać zarówno odbiorcy indywidualni jak i firmy. Warunkiem jest zainstalowanie – na dachu budynku lub w innym, dobrze nasłonecznionym miejscu, paneli fotowoltaicznych, które zamieniają energię słońca na prąd. Panele połączone są z inwerterem fotowoltaicznym, który jest sercem całego systemu solarnego, przetwarzającym prąd stały DC na przemienny AC. W ten sposób możliwe jest wytwarzanie ekologicznej energii na własne potrzeby.

Ekologicznie i ekonomicznie

Specjaliści szacują, że koszt montażu instalacji fotowoltaicznej może się zwrócić już po 7 latach. To czysty zysk, ponieważ gwarancja uzysku energii z nowoczesnych paneli szacowana jest nawet na 25 lat. Montaż instalacji można sfinansować za pomocą kredytu lub leasingu, możliwe jest także ubieganie się o specjalne dofinansowanie z gminy lub funduszy europejskich dla producentów zielonej energii. Choć procedura wydaje się skomplikowana, wsparciem dopełnieniu formalności służą dedykowani doradcy PPE Energetyka, która ma specjalną ofertę dla osób zainteresowanych montażem elektrowni słonecznych.

Czy mogę zostać bez prądu?

Nie, ponieważ budynek będzie przez cały czas podłączony do sieci energetycznej. Systemy fotowoltaiczne są bardzo wydajne i produkują energię przez cały rok, również w miesiącach o niewielkim nasłonecznieniu. W miesiącach letnich, kiedy instalacja pracuje najwydajniej, może wyprodukować pewne nadwyżki energii, które są sprzedawane do sieci energetycznej, dzięki tzw. systemowi opustów. W razie potrzeby, kiedy energii z paneli jest zbyt mało lub zapotrzebowanie na nią nagle wzrasta, prąd jest pobierany z sieci energetycznej.

Ogrzewanie fotowoltaiczne

Instalacja fotowoltaiczna może być wykorzystana także do ogrzewania domu albo podgrzewania wody użytkowej. To wydajna i ekologiczna alternatywa dla starych pieców węglowych, które muszą być wymienione na mocy nowych przepisów o emisji CO2.

Przy ich montażu można – tak jak przy instalacji pieców gazowych, skorzystać z dofinansowania gmin lub funduszy europejskich. Promocja instalacji słonecznych jest szczególnie istotna w tych regionach kraju, które zmagają się ze smogiem i dużym zanieczyszczeniem powietrza. Poza troską o środowisko, ogrzewanie prądem wytwarzanym przez panele fotowoltaiczne jest po prostu wygodne – właściciel budynku nie musi pilnować pieca, kupować opału ani w żaden inny sposób pracować przy instalacji.

Chcę produkować zieloną energię! Jak zacząć?

Aby rozpocząć produkcję, potrzebujesz umowy z firmą energetyczną oraz instalacji fotowoltaicznej. PPE Energetyka oferuje kompleksowe wsparcie w skomponowaniu zestawu o mocy dopasowanej do zapotrzebowania firmy lub gospodarstwa domowego oraz jego wycenie. Po podpisaniu umowy, doradcy PPE Energetyka zobowiązują się do stworzenia projektu technicznego instalacji. Firma wspiera też klientów w pozyskiwaniu środków na sfinansowanie realizacji, przede wszystkim w spełnieniu wszystkich złożonych wymogów jakie towarzyszą ubieganiu się o dofinansowanie.

Produkcja prądu na własny użytek to zarówno realne oszczędności dla domu lub firmy jak i inwestycja w środowisko naturalne. Dzięki wydajnym panelom fotowoltaicznym emisja dwutlenku węgla ulega ograniczeniu. A nadwyżki wyprodukowanego przez instalację prądu można z zyskiem odsprzedać.